Jesteś tutaj
Główna / Historia / TRANSPORT CIĘŻAROWY W PRL

TRANSPORT CIĘŻAROWY W PRL

Bon towarowy

Transport ciężarowy w PRL

Transport ciężarowy był ważnym elementem gospodarki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Pojazdy te służyły do przewożenia różnego rodzaju towarów, takich jak: żywność, materiały budowlane, maszyny i urządzenia. W PRL działało wiele zakładów produkujących pojazdy ciężarowe, a marki takie jak: Star, Jelcz, Ursus, Autosan cieszyły się dużą popularnością.

Star

Zakłady Star w Słupsku były jednym z ważniejszych producentów pojazdów ciężarowych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Firma ta została założona w 1952 roku i swoją siedzibę miała w mieście Słupsk w województwie pomorskim.

W ciągu lat działalności zakłady Star produkowały szeroką gamę pojazdów ciężarowych, w tym ciągniki siodłowe, samochody dostawcze i naczepy. Wśród najbardziej znanych modeli Stara z tamtych lat można wymienić m.in.:

  • Star 20 – ciągnik siodłowy, produkowany w latach 1970-1982. Był to jeden z najbardziej popularnych ciągników w PRL, stosowany głównie w transporcie dalekobieżnym.
  • Star 200 – samochód dostawczy, produkowany w latach 1974-1982. Ten pojazd był szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w transporcie żywności i materiałów budowlanych.
  • Star 2510 – autobus miejski, produkowany w latach 1975-1982. Był to jeden z największych autobusów produkowanych przez Star, stosowany głównie w miastach.

Zakłady Star przetrwały do dziś i nadal istnieją jako ważny gracz na rynku pojazdów ciężarowych w Polsce. Obecnie firma ta specjalizuje się głównie w produkcji ciągników siodłowych i naczep, jednak w ofercie ma również inne pojazdy, takie jak samochody dostawcze i autobusy.

Jelcz

Zakłady Jelcz w Oławie były jednym z ważniejszych producentów pojazdów ciężarowych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Firma ta została założona w 1953 roku i swoją siedzibę miała w mieście Oława w województwie dolnośląskim.

W ciągu lat działalności zakłady Jelcz produkowały szeroką gamę pojazdów ciężarowych, w tym ciągniki siodłowe i naczepy. Wśród najbardziej znanych modeli Jelcza z tamtych lat można wymienić m.in.:

  • Jelcz 315 – ciągnik siodłowy, produkowany w latach 1970-1982. Był to jeden z najbardziej popularnych ciągników w PRL, stosowany głównie w transporcie dalekobieżnym.
  • Jelcz KOMBI – samochód dostawczy, produkowany w latach 1972-1982. Ten pojazd był szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w transporcie żywności i materiałów budowlanych.
  • Jelcz PR110D – autobus miejski, produkowany w latach 1979-1990. Był to jeden z największych autobusów produkowanych przez Jelcz, stosowany głównie w miastach.

Zakłady Jelcz przetrwały do dziś i nadal istnieją jako ważny gracz na rynku pojazdów ciężarowych w Polsce. Obecnie firma ta specjalizuje się głównie w produkcji ciągników siodłowych i naczep, jednak w ofercie ma również inne pojazdy, takie jak samochody dostawcze i autobusy.

Zakłady Ursus w Warszawie to kolejny ważny producent pojazdów ciężarowych w PRL. Firma ta produkowała szeroką gamę pojazdów, w tym ciągniki siodłowe, autobusy i samochody dostawcze. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli był Ursus 1102, który był szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu.

Autosan

Zakłady Autosan były jednym z ważniejszych producentów pojazdów ciężarowych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Firma ta została założona w 1946 roku i swoją siedzibę miała w mieście Sanok w województwie podkarpackim.

Początkowo Autosan produkował przede wszystkim autobusy, jednak w ciągu lat działalności rozszerzył swoją ofertę o pojazdy ciężarowe, takie jak ciągniki siodłowe, samochody dostawcze i naczepy. Wśród najbardziej znanych modeli Autosanu z tamtych lat można wymienić m.in.:

  • Autosan H9 – autobus miejski, produkowany w latach 1970-1987. Był to jeden z najpopularniejszych autobusów w PRL, stosowany głównie w miastach.
  • Autosan A0909L – ciągnik siodłowy, produkowany w latach 1971-1983. Był to jeden z największych ciągników produkowanych przez Autosan, stosowany głównie w transporcie dalekobieżnym.
  • Autosan D-47 – samochód dostawczy, produkowany w latach 1982-1994. Ten pojazd był szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w transporcie żywności i materiałów budowlanych.

Zakłady Autosan przetrwały do dziś i nadal istnieją jako ważny gracz na rynku pojazdów ciężarowych w Polsce. Obecnie firma ta specjalizuje się głównie w produkcji autobusów miejskich i międzymiastowych, jednak w ofercie ma również inne pojazdy, takie jak ciągniki siodłowe i samochody dostawcze.

URSUS

Zakłady Ursus w Warszawie były jednym z ważniejszych producentów pojazdów ciężarowych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Firma ta została założona w 1893 roku i swoją siedzibę miała w stolicy kraju, w Warszawie.

W ciągu lat działalności zakłady Ursus produkowały szeroką gamę pojazdów, w tym ciągniki siodłowe, autobusy i samochody dostawcze. Wśród najbardziej znanych modeli Ursusa z tamtych lat można wymienić m.in.:

  • Ursus 1102 – ciągnik siodłowy, produkowany w latach 1970-1982. Był to jeden z największych ciągników produkowanych przez Ursus, stosowany głównie w transporcie dalekobieżnym.
  • Ursus M06 – samochód dostawczy, produkowany w latach 1971-1982. Ten pojazd był szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w transporcie żywności i materiałów budowlanych.
  • Ursus 1634 – autobus miejski, produkowany w latach 1977-1982. Był to jeden z największych autobusów produkowanych przez Ursus, stosowany głównie w miastach.

Zakłady Ursus przetrwały do dziś i nadal istnieją jako ważny gracz na rynku pojazdów ciężarowych w Polsce. Obecnie firma ta specjalizuje się głównie w produkcji ciągników siodłowych, jednak w ofercie ma również inne pojazdy, takie jak autobusy i samochody dostawcze.

Wspieraj PORTAL:

Postaw Kawę Twórcy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podobne Artykuły

Top