Jesteś tutaj
Główna / Oferta / Prawo jazdy ponownie pod lupą urzędników Unii Europejskiej – jest o czym gadać!

Prawo jazdy ponownie pod lupą urzędników Unii Europejskiej – jest o czym gadać!

Prawo Jazdy

Dawajcie znać, bo to naprawdę ważne – prawo jazdy jest teraz na fali zmian! Unijni urzędnicy stawiają na bezpieczeństwo na naszych drogach, dlatego wprowadzają kilka nowości. No i jest gadka o tym, że teraz będziemy mogli wziąć się za kierownicę dużych aut, typu SUV-y. Ale o co w tym wszystkim chodzi?

Tak więc, wprowadzają nową kategorię B+ dla tych, co chcą prowadzić potężne SUV-y. To nie jest takie proste, bo musisz mieć przynajmniej 21 lat i już 2 lata po zrobieniu standardowego prawka kategorii B. I nie są to tylko te same stare testy, będą dodatkowe egzaminy, żeby sprawdzić, czy dasz radę kierować czymś o masie od 1800 do 3500 kg!

Dla tych zwykłych prawek B, czyli większość z nas, nadal możemy prowadzić tylko auta do 1,8 tony. Więc te SUV-y i pickupy nadal nam niedostępne. Ale słuchajcie tego, takie ciężkie auta nie tylko zajmują więcej miejsca i są bardziej żrące dla portfela (bo paliwo leci jak woda), ale też są bardziej niebezpieczne na drodze, więc to całkiem rozsądne, że dostają swoją własną kategorię B+.

No ale nie tylko to! Początkujący kierowcy mają teraz zakaz jeżdżenia w nocy, między północą a szóstą rano. Co zaświadczy, że są wyspani i gotowi na szosę. A jak złamią ten zakaz, to każde państwo członkowskie sobie wymyśli, co im za karę dać.

A to nie koniec! Teraz prawko będzie ważne przez 10 lat, ale żeby je odnowić, to trzeba przejść badania lekarskie. I dla naszych starszych kierowców też coś jest – co 7 lat muszą iść na te badania, a ci powyżej 70. roku życia będą częściej wizytować lekarzy. To chyba niezła nowina, co nie?

Czyli mamy tu trochę zmian, ale wszystko po to, żeby było bezpieczniej na naszych drogach. To na pewno jest coś, co może wpłynąć na nasze życie za kierownicą.

SZKOLENIE C+E

Podobne Artykuły

Top