W dzisiejszych czasach zawód kierowcy stał się jednym z najbardziej deficytowych. Codzienna rzeczywistość tego zajęcia stawia przed pracownikami wiele wyzwań, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Skierowane głównie do osób w wieku 40-45 lat, niniejszy artykuł przybliży nam specyfikę pracy za kierownicą, ukazując zarówno trudności, jak i pewne aspekty pozytywne tego zawodu.
Deficyt w Zawodzie Kierowcy: Przyczyny
Praca kierowcy to nie tylko podróżowanie po drogach, ale również wielogodzinne siedzenie za kierownicą. Stawki wynagrodzenia oscylują w granicach 300-400 zł za dobę, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie jest to jednak jedyny element deficytu w tym zawodzie.
Kierowca często pracuje 15 godzin dziennie, co jest dopuszczalne trzy razy w tygodniu. Po takiej intensywnej pracy przysługuje mu zaledwie 9 godzin przerwy, zazwyczaj spędzane w pojeździe. Szybka kalkulacja wykazuje, że zarobki kierowcy mogą być imponujące, osiągając nawet 650 złotych za dobę.
Aspekty Negatywne: Praca i Warunki Życia Kierowcy
Praca kierowcy niesie ze sobą szereg trudności. Wymuszona pozycja siedząca przez długie godziny, często w wygniecionym fotelu, to jedno z wyzwań. Niskie płace, ciągła inwigilacja i walka z czasem to kolejne problemy, z którymi muszą zmierzyć się kierowcy.
Kierowcy spotykają się także z presją ze strony różnych stron – policji, inspekcji, a także swoich rodzin. Z jednej strony nakazy przestrzegania ograniczeń prędkości, z drugiej presja spedycji, a z jeszcze innej pytania bliskich – kiedy wrócisz do domu?
Infrastruktura Drogowa i Problemy Związane z Pobytem na Parkingach
Kierowcy doświadczają również trudności związanych z infrastrukturą drogową. Problemy z parkingami, brakiem dostępu do wody czy zepsutymi prysznicami to codzienność. Kradzieże i uszkodzenia pojazdów są kolejnymi nieprzyjemnościami, z którymi spotykają się podróżnicy na drodze.
Jednak, pomimo tych trudności, warto zauważyć, że zawód kierowcy ma także swoje pozytywne strony. Możliwość poznawania nowych miejsc, elastyczny grafik pracy i niezależność to elementy, które przyciągają do tego zawodu. Niemniej jednak, dla osób w wieku 40-45 lat, rozważenie tych wszystkich aspektów jest kluczowe przed podjęciem decyzji o wyborze tego specyficznego zajęcia.
Fragment wypowiedzi kierowcy zawodowego na FORUM internetowym:
Pracownik etatowy pracuje 8h. Każda godzina ponad to nadgodzina. Pracownik pracuje 12h. Ale ma tyle zmian żeby wyrobić 168/176h w miesiącu.
Jeśli pracownik pracuje w nocy, ma 2 dni kolejne wolne.Systemy 3 zmianowe 4 brygadowe to 6 dni pracy i 4 wolne. Nadal po 8h.
Kierowca praca 15h dopuszczona 3 razy w tygodniu. Po czym przerwa wynosi 9 godzin i to w pojeździe. Dopuszczone 10h jazdy w 15 godzinach pracy… Szybka kalkulacja. 15 godzin to 2 etaty. A wiec 8h po stawce do obliczeń założyłem 25 czyli średnia w kraju dla pomocnika na budowie, magazyniera etc. Wiem, że jedni maja 28 inni 22, więc uśredniłem. Nadgodzina z reguły powinna być 100 lub 50%, ale załóżmy tylko 32 zł nadgodziny. Doba wynosi 650 złotych…
Kto zarabia tyle co kierowca? Źle zadane pytanie kreuje błędna definicje. Należy zapytać kto pracuje tyle co kierowca!?
Warunki pracy, wymuszona pozycja siedząca, często w wygniecionym połamanym fotelu z urwana regulacja kierownicy… Uszkodzona klima i innymi kwiatkami…
Najniższa na umowie. Mandaty z kosmosu, ciągła inwigilacja. Walka z czasem...
Policjant mówi: jedz zgodnie ze znakami prędkości, Inspektor każe mieścić się w czasie. Spedycja mówi: bądź na czas, a Żona i dzieci pytają, kiedy tato, mężu będziesz w domu?
Jak budowlaniec chciał skończyć o 16, ale zostało mu zaprawy i szkoda wylać to do 16 wymuruje 3 pustaki więcej i nic się nie stało.
Kierowca pojedzie 7 minut dłużej na następny parking gdzie prysznic i daleko droga co by w ciszy spać, jest przestępca.
Parkingi, brak możliwości nabrania wody, prysznice zamknięte, niesprawne albo 1 kabina i 3h w kolejce, a później zimna woda. Kradzieże, cięcia plandek, urywanie plomb. No ale dobra co by nie było ze demonizuje.
Przecież są tez plusy tej roboty…