Jesteś tutaj
Główna / Aplikacje / KOMUNIKATOR w dobie KRYZYSU

KOMUNIKATOR w dobie KRYZYSU

Czym jest Briar?

Briar to komunikator przeznaczony dla aktywistów, dziennikarzy i każdego, kto potrzebuje bezpiecznego, łatwego i niezawodnego sposobu komunikowania się.

W przeciwieństwie do tradycyjnych komunikatorów, Briar nie opiera się na centralnym serwerze — wiadomości są synchronizowane bezpośrednio między urządzeniami użytkowników.

Jeśli Internet nie działa, Briar może synchronizować się przez Bluetooth lub Wi-Fi, zapewniając przepływ informacji w sytuacji kryzysowej. Jeśli Internet działa, Briar może synchronizować się przez sieć Tor, chroniąc użytkowników i ich powiązania przed inwigilacją.

Utwórz konto

Gdy otworzysz aplikację Briar po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o utworzenie konta. Twoje konto będzie bezpiecznie przechowywane na Twoim urządzeniu, zaszyfrowane Twoim hasłem.

Wybierz swój pseudonim ostrożnie, ponieważ nie możesz go później zmienić. Możesz wybrać ten sam pseudonim jak ktoś inny, tak jak w prawdziwym życiu.

Wybierz hasło trudne do odgadnięcia, ale łatwe do zapamiętania. Jeśli zapomnisz hasło, nie będzie możliwości odzyskania dostępu do konta.

Jeżeli musisz szybko usunąć swoje konto, po prostu odinstaluj aplikację Briar.

Ustawienia baterii

Po wybraniu pseudonimu i hasła Briar poprosi o pozwolenie na wyłączenie optymalizacji baterii, aby mógł działać w tle. Jest to konieczne, ponieważ nie ma serwera, który odbierałby wiadomości w Twoim imieniu, gdy Briar pracuje w tle: Briar musi sam odbierać te wiadomości.

Na urządzeniach Huawei i Xiaomi zostaniesz poproszony o podjęcie dodatkowych kroków, aby umożliwić Briarowi działanie w tle. Ostrożnie wykonuj otrzymane polecenia.

Dodaj kontakt

Po utworzeniu konta zobaczysz pustą listę kontaktów. Aby dodać kontakt, naciśnij przycisk plus (+). Istnieją dwie opcje, w zależności od tego, czy osoba, którą chcesz dodać, znajduje się w pobliżu.

Jeśli osoba, którą chcesz dodać, jest w pobliżu, wybierz „Dodaj kontakt w pobliżu”. Jeśli osoby, którą chcesz dodać, nie ma w pobliżu i masz dostęp do Internetu, wybierz „Dodaj kontakt na odległość”.

Dodaj kontakt w pobliżu

Gdy wybierzesz „Dodaj kontakt w pobliżu”, Briar poprosi o pozwolenie na użycie aparatu, aby mógł zeskanować kod QR kontaktu. Briar poprosi również o pozwolenie na dostęp do Twojej lokalizacji, aby mógł połączyć się z Twoim kontaktem przez Bluetooth. Briar nie przechowuje, nie udostępnia ani nie przesyła Twojej lokalizacji, ale to uprawnienie jest potrzebne do wykrywania pobliskich urządzeń Bluetooth. Na koniec Briar poprosi o pozwolenie na włączenie Bluetooth i zezwolenie na tymczasowe wykrywanie przez urządzenia Bluetooth.

Po przyznaniu tych wszystkich uprawnień Briar pokaże kod QR i okno aparatu. Zeskanuj kod QR kontaktu i pozwól mu zeskanować Twój. Po około 30 sekundach urządzenia powinny połączyć się ze sobą, a kontakt powinien zostać dodany do listy kontaktów.

Jeżeli wasze urządzenia nie połączą się, należy wrócić do listy kontaktów i zacząć proces od początku.

Dodaj kontakt na odległość

Gdy wybierzesz „Dodaj kontakt na odległość”, Briar pokaże link, który należy wysłać do osoby, którą chcesz dodać. Możesz wysłać ten link za pośrednictwem innej aplikacji, takiej jak Signal. Twój kontakt również musi wysłać Ci swój link. Wklej link do kontaktu i wybierz dla niego pseudonim. Jeśli ty i twój kontakt jesteście zalogowani do Briar i obaj macie dostęp do Internetu, kontakt powinien zostać dodany do listy kontaktów w ciągu kilku minut.

Wyślij wiadomość

Po dodaniu pierwszego kontaktu dotknij jego nazwy na liście kontaktów, aby wysłać pierwszą wiadomość. Kółko obok nazwy kontaktu będzie zielone, gdy Briar połączy się z Twoim kontaktem przez Internet, Wi-Fi lub Bluetooth.

Przedstaw swoje kontakty.

Możesz użyć funkcji przedstawiania, aby przedstawić sobie nawzajem kontakty, dzięki czemu nie będą musieli spotykać się osobiście, aby siebie dodać.

Napisz post na blogu

Możesz używać funkcji bloga do pisania postów, które będą widoczne dla wszystkich Twoich kontaktów. Możesz także ponownie publikować posty innych osób, aby mogły je zobaczyć wszystkie Twoje kontakty.

Należy pamiętać, że nie można usuwać wpisów na blogu po ich wysłaniu.

Utwórz forum

Funkcji forum można używać do tworzenia grup dyskusyjnych i zapraszania do nich swoich kontaktów. Każda osoba należąca do forum może zapraszać do niego swoje kontakty.

Komunikuj się bez użycia internetu

Zasięg łączności Bluetooth i Wi-Fi wynosi około 10 metrów, w zależności od przeszkód. Oczywiście to za mało, żeby móc się komunikować w obrębie całego miasta lub nawet w dużym budynku. Dlatego gdy Briar otrzyma wiadomość od pobliskiego kontaktu, zapisuje ją i może później przekazać ją innym kontaktom, gdy znajdą się w zasięgu (na przykład gdy przemieszczasz się z jednego miejsca do drugiego).

Pamiętaj, że Briar będzie synchronizować wiadomości tylko z Twoimi kontaktami, a nie z nieznajomymi w pobliżu, którzy używają Briar. Będzie też synchronizować tylko te wiadomości, które wybrałeś do udostępnienia każdemu z kontaktów. Na przykład, jeśli zaprosisz kontakty X i Y do dołączenia do forum, a one to zaakceptują, to wiadomości z tego forum będą synchronizowane z X lub Y, gdy tylko znajdą się w zasięgu. Można więc odbierać wiadomości z forum od X w jednym miejscu, a następnie udać się do innego miejsca i przekazać te wiadomości do Y.

Nie działa to jednak w przypadku wiadomości prywatnych: te są synchronizowane tylko bezpośrednio pomiędzy nadawcą a odbiorcą.

Połącz się z kontaktami w trybie offline

Kiedy spotkasz się z jednym ze swoich kontaktów Briar, możesz użyć funkcji “Połącz przez Bluetooth” na ekranie rozmowy, aby nawiązać połączenie Bluetooth między urządzeniami. Po wykonaniu tej czynności urządzenia powinny łączyć się automatycznie w przyszłości, ale może to potrwać minutę lub dwie, gdy Twój rozmówca znajdzie się w zasięgu. Jeśli nie chcesz czekać, możesz ponownie skorzystać z funkcji “Połącz przez Bluetooth”, aby natychmiast nawiązać połączenie.

Jeśli grupa osób znajdujących się w zasięgu sieci Wi-Fi chce się komunikować, przydatne może być utworzenie hotspotu Wi-Fi w telefonie jednej osoby. Nawet jeśli hotspot nie ma dostępu do Internetu, Briar może używać go do komunikacji z kontaktami, które są połączone z tym samym hotspotem.

Jeśli noszenie telefonu z miejsca na miejsce (np. przez punkty kontrolne) jest zbyt ryzykowne, można zsynchronizować zaszyfrowane wiadomości za pomocą pamięci USB lub karty SD, aby przenosić je w bardziej dyskretny sposób.

Używaj forum do komunikacji offline

Forum to dobry sposób na utrzymywanie kontaktów przez grupę osób bez dostępu do Internetu. Aby mieć pewność, że posty na forum będą synchronizowane między wszystkimi członkami forum, przedstaw wszystkich członków, tak aby stali się kontaktami, i upewnij się, że każdy zaprasza innych na forum i akceptuje zaproszenia, nawet jeśli już należy do forum. Dzięki temu za każdym razem, gdy dwaj użytkownicy znajdą się w zasięgu Bluetooth lub Wi-Fi, będą mogli synchronizować otrzymane wiadomości z forum.

Udostępnianie aplikacji

Jeśli ktoś z Twojej grupy potrzebuje zainstalować Briar, a nie ma dostępu do Internetu, możesz udostępnić mu aplikację, wybierając opcję “Udostępnij tę aplikację w trybie offline” w menu głównym Briar. W ten sposób zostanie utworzony hotspot Wi-Fi bez dostępu do Internetu, przez który będzie można pobrać aplikację z Twojego urządzenia.

Oszczędzanie baterii i danych

Briar zużywa dużo baterii i danych do łączenia się z kontaktami przez Internet. Jeśli więc jesteś w ruchu, zwłaszcza jeśli masz ograniczone dane komórkowe, powinieneś zastanowić się, czy potrzebujesz używać Briar do komunikacji online i offline, czy też lepiej byłoby używać czegoś takiego jak Signal do komunikacji online i korzystać z Briar, gdy jesteś offline. Możesz ustalić porę dnia, kiedy Ty i Twoje kontakty będziecie korzystać z Briar w trybie online, a przez resztę czasu trzymać go w trybie offline.

Możesz kontrolować, czy Briar korzysta z Internetu, wybierając opcję “Ustawienia”, a następnie “Połączenia” z menu głównego Briar. Dostępne są również opcje łączenia się z Internetem tylko podczas ładowania lub tylko podczas połączenia z siecią Wi-Fi, aby oszczędzać baterię i dane.

źródło: briarproject.org

 

WSPIERAJ PORTAL

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podobne Artykuły

Top