Jesteś tutaj
Główna / Aplikacje / Zacznij od swojego OGRÓDKA – Open Street Map

Zacznij od swojego OGRÓDKA – Open Street Map

open street map

OpenStreetMap (skrótowo OSM) to globalny projekt mający na celu stworzenie darmowej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Co najważniejsze, może być edytowana przez każdego, przez co nazywana jest także kartograficznym odpowiednikiem Wikipedii.

 

Wszelkie dane zawarte w projekcie udostępniane są na otwartej licencji Open Database License (ODbL), co umożliwia dalsze ich wykorzystywanie, między innymi w systemach nawigacji GPS, co czyni ją darmową alternatywą dla drogich, niekoniecznie lepszych, map komercyjnych. Sam projekt, założony w 2004 roku, tworzy obecnie ponad 600 tysięcy mapowiczów (jak nazywają siebie zarejestrowani użytkownicy edytujący OSM), a wszystkie przesłane obiekty “ważą” ponad 200 gigabajtów.

Jak to działa?
Mapy powstają na kilka sposobów. Najstarszą metodą jest zbieranie śladów za pomocą odbiornika GPS a następnie, po zgraniu ich na komputer, wyrysowywanie ulic wzdłuż śladu z urządzenia.

Inną metodą jest używanie udostępnionych zdjęć satelitarnych na podstawie których można wyrysować nie tylko drogi, ale także budynki czy tereny niedostępne. Umożliwia to także tworzenie mapy na obszarach, których nie widziało się na własne oczy. W taki sposób powstała np. mapa stolicy Haiti, która była nieocenioną pomocą przy akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w 2010 roku, a tworzona głównie przez mapowiczów z Europy i Ameryki.

Należy zaznaczyć, iż ze względu na rygorystyczne podejście do praw autorskich zabronione jest przerysowywanie innych map oraz wgrywanie danych, na które nie uzyskało się pozwolenia.

WSPÓŁPRACA – Samorządy

Zaprezentuj się w świecie

Twój region nie musi być białą plamą na mapie, przeciętą jedynie drogą wojewódzką. Na pewno masz wiele rzeczy do zaprezentowania, zarówno turystom jak i inwestorom. Mapy OpenStreetMap możesz umieścić na swoich stronach internetowych, ale to nie wszystko – co stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w drukowanych materiałach promocyjnych lub nawet zrobić wielką tablicę z zaznaczonymi największymi atrakcjami?

Co Twój Urząd może zyskać?

Bezpłatny i prosty sposób na prezentację on-line ważnych informacji: planowanych inwestycji, komunikacji miejskiej, infrastruktury
Rozwój turystyki poprzez pokazanie ciekawych miejsc, atrakcji i szlaków
Łatwy sposób na tworzenie materiałów drukowanych zawierających mapy i dane przestrzenne
Możliwość samodzielnego aktualizowania danych oraz punktów adresowych – dodatkowo wsparcie setek wolontariuszy OpenStreetMap
Możliwość korzystania z bardzo precyzyjnych map przez służby ratunkowe
Pełną niezależność od firm trzecich tworzących mapy
Możliwość rozwoju lokalnej edukacji geograficznej – Stowarzyszenie OpenStreetMap służy wsparciem przy tworzeniu scenariuszy lekcji geografii uczących kartografii.
Udostępnienie danych adresowych

Zachęcamy do udostępnienia projektowi OpenStreetMap danych geoprzestrzennych, jak np. dane adresowe, obrysy budynków.

Dlaczego prosimy o dane?

Ponieważ zbieranie danych adresowych w terenie czy rysowanie budynków na podstawie zdjęć jest czaso- i pracochłonne. Wolimy przeznaczyć ten czas na uzupełnianie takich rzeczy jak informacje o zabytkach, ścieżki rowerowe, chodniki, mapy zieleni czy aspekty związane z dostępnością dla niepełnosprawnych. Poza tym uważamy, iż dane, które powstały za pieniądze publiczne (czyli z podatków) powinny być dostępne dla społeczeństwa.

Dlaczego warto nam udostępnić dane?

działamy pro publico bono
OpenStreetMap jest szeroko wykorzystywane przez ludzi uprawiających turystykę, co również wiąże się z punktem wymienionym powyżej – atrakcyjna mapa zachęca do odwiedzenia danej okolicy
można wykorzystać nasze dane i mapy bez ponoszenia kosztów licencyjnych, np. na stronie WWW urzędu, tablicach informacyjnych, ulotkach, broszurach.
jest to swego rodzaju reklama dla regionu.
Otwarta licencja projektu (ODbL) umożliwia dalsze ich wykorzystywanie, nie tylko w sposób tradycyjny jako mapy oglądanej na ekranie komputera, ale też między innymi w systemach nawigacji GPS, co czyni ją darmową alternatywą dla drogich, niekoniecznie lepszych, map komercyjnych. Jak pokazują badania, jakość i aktualność map OSM na terenach gdzie rozwinęła się silna społeczność OSM, jest wyższa niż dowolnych map komercyjnych.

Uzupełnienie mapy / mapping party

Co jakiś czas w wybranej przez nas miejscowości organizujemy spotkanie robocze określane przez nas mianem „mapping party”. Idea polega na tym, aby zebrać w danym miejscu (np. w miejscowości) jak najwięcej interesujących informacji typu atrakcje turystyczne, zabytki, lokalne szlaki turystyczne i POI takie jak sklepy, apteki, stacje paliw etc. Następnie zebrane w terenie dane zostają wprowadzone przez nas na mapę OpenStreetMap.

Chętnie przyjmiemy zaproszenie na organizację takiego spotkania – oczekujemy jedynie organizacji i pokrycia kosztów noclegu. Z reguły mapping party trwa 3 dni (piątek, sobota, niedziela).

Zorganizowanie mapping party w połączeniu z udostępnieniem własnych danych jest sposobem na stworzenie najdokładniejszej i najbardziej kompletnej mapy danego regionu. Oczywiście, można również uzupełnić te dane we własnym zakresie. Naszym cichym życzeniem jest, aby w każdej gminie była osoba dbająca o kompletność i aktualność danych na mapie. Nazywamy to „mapowaniem obywatelskim”.

źródło: openstreetmap.org.pl

 

OpenStreetMap - kartografia obywatelska

Podobne Artykuły

Top